Zabiegi dla kobiet w ciąży – co wolno, a czego nie?
Kosmetyczne zabiegi dla kobiet w ciąży to temat rzeka, gdzie cały czas można napotkać na wiele sprzecznych informacji. W internecie roi się od wpisów kosmetyczek i przyszłych mam, które dzielą się swoimi opiniami i spostrzeżeniami. Jedno jest pewne. W czasie ciąży ciało jest bardzo wrażliwe i w kwestii pielęgnacji wymaga specjalnego traktowania. W tym artykule sprawdzimy, na jakie zabiegi pielęgnacyjne i składniki warto postawić w tym czasie.
Zabiegi dla kobiet w ciąży — dlaczego warto o siebie zadbać?
W czasie ciąży, w kobiecym organizmie dochodzi do wielu zmian. Często mówi się, że cera promienieje, włosy stają się pełne blasku, a skóra jest elastyczniejsza i lepiej ukrwiona. Istnieje jednak druga strona medalu, gdzie wiele kobiet narzeka na wypadające włosy, suchą skórę i słabsze samopoczucie. Często dzieje się tak, że kobiety świadomie rezygnują z zabiegów kosmetycznych, argumentując to tym, że konkretny zabieg lub użyte substancje mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Jak jest w rzeczywistości?
Zabiegi dla kobiet w ciąży — co można, a czego nie?
Na temat zabiegów dla kobiet w ciąży krąży wiele mitów. Postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać informacje na ich temat i jasno wyjaśnić co można. Najpopularniejszy temat dotyczy solarium. Według specjalistów w czasie ciąży należy zrezygnować nie tylko z wizyt w solarium, ale także nadmiernej ekspozycji na słońce. Podczas plażowania należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF, dzięki czemu można uniknąć przebarwień związanych z zaburzeniami pigmentacji, które dotykają kobiety będące w ciąży.
Nie polecane są wszystkie zabiegi dla kobiet w ciąży, które polegają na nadmiernym nagrzewaniu ciała. O solarium już wspomnieliśmy. Zrezygnować należy również z kuracji wykorzystujących prąd i ultradźwięki. Zabronione są m.in. kawitacja, jonoforeza oraz galwanizacja.
Uważaj na zabiegi z kwasami!
Kobiety w ciąży powinny unikać zabiegów wykorzystujących m.in. kwas glikolowy, mlekowy i migdałowy w dużych stężeniach. Na czas ciąży warto zrezygnować z mikrodermabrazji diamentowej — zabiegu, który polega na ścieraniu martwego i zrogowaciałego naskórka za pomocą diamentowej głowicy. W ten sposób usuwa się martwy naskórek w celu dotlenienia skóry, co ułatwia składnikom aktywnych dotarcie w głąb skóry. Zabieg ten u ciężarnych kobiet może spowodować podrażnienia skórne.
Zabieg dla kobiet w ciąży, który jest zabroniony to makijaż permanentny i tatuaż. Substancje wykorzystywane w tych zabiegach mogą powodować reakcje alergiczne i infekcje mogące negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka.
Co z fryzjerem?
To najpopularniejszy temat poruszany na wielu forach dla przyszłych mam. Od lat krąży mit mówiący o tym, że w czasie ciąży nie wolno farbować włosów. Okazuje się, że w obecnych czasach nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Nowoczesne farby do włosów nie zawierają w składzie amoniaku — który negatywnie może wpłynąć na płód.
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym przyszła mama też chce poczuć się pięknie i kobieco. Oznacza to, że wizyta u kosmetyczki lub fryzjera wpływa pozytywnie na samopoczucie. Relaks na fotelu fryzjerskim, umycie włosów, stylizacja fryzury to czas dla mam, które tego wręcz potrzebują i są spragnione wielu pozytywnych bodźców związanych z pielęgnacją. By jednak czuć się w 100% bezpiecznie, należy wybierać salony, które są odpowiednio wentylowane i wolne od oparów z farb i lakierów, oferują szklankę zimnej wody, a podczas zabiegu wykorzystuje się wysokiej jakości kosmetyki.
Zabiegi dla kobiet w ciąży – czas na masaż!
Nie ma chyba nic lepszego, niż masaż stóp wykonany przez partnera. Według kobiet to najbardziej relaksujący zabieg, który pozwalał im odpocząć po całym dniu. W czasie ciąży kobiece stopy często puchną i narażone są na duże obciążenia. Umiejętnie wykonany masaż sprawia, że stopy odpoczywają i się regenerują. Należy również pamiętać o tym, że w stopach znajdziemy punkty refleksologiczne, które pod odpowiednim naciskiem pobudzają i przynoszą ulgę.
Masaże dla kobiet w ciąży oferują również profesjonalne salony masażu. Skorzystać można m.in. z masażu twarzy, głowy, pleców, barków i ramion. Klasyczne masaże wykonywane są delikatnie i bazują często na łagodnych, hipoalergicznych preparatach, które nie powodują żadnych reakcji alergicznych. Zabiegi dla kobiet w ciąży w postaci masażu pozwalają nie tylko się zrelaksować, ale także skutecznie zredukować wszelkie dolegliwości bólowe.
Zabiegi dla kobiet w ciąży to wciąż poszerzająca się oferta pozwalająca kobietom zrelaksować się, zredukować ból oraz w przyjemny sposób przygotować się do macierzyństwa. Warto jednak wiedzieć jakie kuracje i zabiegi są bezpieczne i w żaden sposób nie wpływają na dziecko.